سفارش ترجمه
معرفی کامل مترجم گوگل به همراه قابلیت و ویژگی های آن

معرفی کامل مترجم گوگل به همراه قابلیت و ویژگی های آن

معرفی مترجم گوگل (Google Translate)

یکی از مهمترین مسائل برای افراد فعال در حوزه ترجمه متون می باشد که با استفاده از مترجم گوگل می توان این مشکل را تا حدی حل کرد زیرا به شما ترجمه رایگان ارائه می دهد.

نیاز به ترجمه متون تخصصی در تمامی مراحل تحصیل ادامه دارد و در آینده در حوزه کسب‌وکار بسیار به این علم نیازمند می شویم.

اما باتوجه به گستردگی دایره لغات در هر حوزه تخصصی ، باید نحوه استفاده مترجم گوگل را بدانید و اینکه نمیتوان همیشه به ترجمه گوگل اعتماد کرد ، و برای یک ترجمه تخصصی نمی توان با ترجمه رایگان گوگل قدام به ترجمه کتاب کرد.

در پست مربوط به تکنیک های ترجمه توضیح داده ایم که نمی شود به ترجمه گوگل همیشه اعتماد کرد.

اگر قصد ترجمه تخصصی خود می توانید از صفحه ثبت سفارش ترجمه اقدام کنید.

زیرا هوش مصنوعی استفاده شده در دیکشنری گوگل به گونه ای است که نمی تواند ترجمه دقیق و تخصصی برای یک واژه در یک حوزه تخصصی را تشخیص دهد.

اما همانطور که همه ما می دانیم ، ما از ترجمه تخصصی قرار هست استفاده علمی کنیم تا بتوانیم به هدف مان برسیم اما در نظر بگیرید که مترجم گوگل ، ترجمه ای اشتباه به ما بدهد و کیفیت را فدای ترجمه رایگان کنیم.

البته به هیچ عنوان قابلیت های گوگل ترنسلیت را نمی توان زیر سوال برد زیرا ابزار و کمک دست همه مترجمین می باشد به خصوص در زمینه ترجمه فوری که کاملا یاور مترجمین می باشد.

اما باتوجه داشت که تعریف درست از دیکشنری گوگل نیز همین است که فقط به عنوان کمک دست مترجم استفاده شود.

شاید برخی بر این باور باشند که با مراجعه به کلاس‌های آموزش زبان انگلیسی می‌توانند به‌راحتی تمامی متون را ترجمه کنند و این امر برای آن‌ها کاری ساده باشد ولی در پاسخ به این عزیزان باید گفت که توانایی در ترجمه متون تخصصی با رفتن یک دوره از کلاس‌های آموزشی کسب نمی‌شود.

 بلکه این توانایی به مهارت فرد و تلاش وی بستگی دارد که خود فرد برود و مقالات و کتاب‌های زیادی را مطالعه و ترجمه کند تا دایره لغات آن افزایش یابد و بامعلومات علمی بالاتری سعی در ترجمه داشته باشد.

برای ترجمه زبان انگلیسی ابزار کمکی بسیاری چون دیکشنری گوگل و نرم‌افزارهایی است که انجام فرایند ترجمه رایگان را تسریع می‌بخشند نمونه‌ای از این نرم‌افزارها را برای شما عزیزان مثال می‌زنیم.

به‌طور مثال مترجم گوگل یا گوگل ترنسلیت توسط خود گوگل ارائه‌شده است و این نرم‌افزار به زبان‌های زیادی اشراف دارد لازمه استفاده از امکانات آن این است که به اینترنت متصل باشید تا به شما ترجمه رایگان هر متنی به هر زبانی چه ترجمه عربی و چه ترجمه فرانسه را بدهد.

 برای کاربران عزیز باید گفت که استفاده از مزایا و امکانات گوگل ترنسلیت برای همگان به‌صورت رایگان می‌باشد.

 

معرفی قابلیت های گوگل ترنسلیت

برای یافتن گوگل ترنسلیت نیاز به جست‌وجو در سایت‌ها و یا دانلود نرم‌افزار خاصی نیست شما می‌توانید در موتور جست‌وجوی گوگل عبارت Google Translate  را تایپ کنید و به‌راحتی آن را بیابید اولین لینکی که گوگل برای شما می‌آورد را بر روی آن کلیک کنید و وارد سیستم آن شوید.

 پس از ورود به سیستم گوگل ترنسلیت زبان‌های موردنظر را خود را وارد کنید و متن موردنظر را در کادر اول بنویسید سپس سیستم متن ترجمه رایگان را در کادر مقابلش برای شما می‌آورد.

توانایی پاسخ دهی به هر زبانی یکی از مزیت های غیر قابل انکار ، مترجم گوگل می باشد ، که کار همه مترجمان را راحت کرده است.

درکنار تمام توانایی های دیکشنری گوگل اما باید توجه کنیم که برای ترجمه جملات نمیتوان به ترجمه گوگل اعتماد کرد زیرا ترجمه بصورت کلمه به کلمه انجام می شود.

از نظر اکثر مترجمین ، می توان از ترجمه گوگل تنها برای ، ترجمه کلماتی که با آنها آشنا نیستیم استفاده کرد.

نکته ای که برای مشتریان گرامی داریم این است که برای ترجمه تخصصی مقاله ، متن و یا کتاب خود ، به هیچ عنوان بصورت کامل از مترجم گوگل استفاده نکنید و به دنبال ترجمه رایگان نباشید.

 البته باید گفت که گوگل ترنسلیت قابلیت‌های بسیار خوبی برای آن طراحی‌شده است که شمارا در امر ترجمه کلمات و جملات یاری می‌دهد. مختصری از این قابلیت‌ها را برای شما عزیزان آورده‌ایم:


۱- دیکشنری گوگل و تلفظ صحیح کلمات

انسان برای اینکه بتواند یک کلمه را به خاطر بسپارد در درجه اول باید بتواند آن را معنا کند.

اگر شما برای ترجمه کلماتتان به سراغ دیکشنری گوگل بروید ، هنگامی‌که کلمه نوشته‌شده است در کنار آن‌یک سری علائم نگارشی مشخص، تلفظ و اوای کلمات آورده شده است.

گاهی بعضی از افراد در هنگام خواندن تلفظ دچار اشتباه می‌شوند اما با استفاده از گوگل ترنسلیت وقتی‌که شما کلمه موردنظرتان را در آن تایپ می‌کنید می‌توانید با کلیک کردن بر روی علامت بلندگو تلفظ صحیح کلمه نوشته‌شده را بشنوید و درر ادامه کلمه شما ترجمه‌ رایگان شده است و دیگر نیازی به دیکشنری ندارید.

با استفاده از گوگل ترنسلیت فرایند ترجمه به سهولت انجام می‌پذیرد و شمارا در یادگیری تلفظ صحیح کلمات با دیکشنری گوگل کمک می‌کند.

 

2- بیان معانی مختلف در ترجمه گوگل

در برخی موارد ممکن است یک کلمه معانی مختلفی را دارا باشد زمانی که شما کلمه موردنظر خود را در مترجم گوگل تایپ می‌کنید در کادر ترجمه آن معنی اصلی کلمه با توجه به ترکیب جمله را بیان می‌کند.

 در زیر صفحه مابقی معانی با ساختارهای متفاوت آن آورده می‌شود.

 ماشین ترجمه گوگل این امکان را به شما می‌دهد که اگر در جمله نوشته‌شده به دنبال معنی یک کلمه خاص هستید آن را بیابید و هایلایت کنید که از سایر کلمات در آنجا متفاوت باشد.


3- درک بهتر معانی با ذکر مثال توسط مترجم گوگل

وقتی‌که شما موتور ترجمه گوگل را باز می‌کنید در کنار علامت بلندگو یک علامت سیاه‌رنگی شبیه note وجود دارد.

 کاربرد این علامت در هنگامی است که شما مفهوم کلمه را به‌درستی نفهمیده‌اید و مترجم گوگل کلمه را در قالب جملاتی برای شما مثال می‌زند با کلیک کردن بر روی این علامت مثال‌هایی از معانی مختلف در قالب جمله نمایان می‌شود تا کاربر با خواندن جمله معنای درست واژه را به‌درستی درک کند.


4- ترجمه صوتی کلمات

بارها برای بسیاری از افراد پیش‌آمده است که تلفظ یک کلمه را می‌دانند ولی از املای صحیح آن مطمئن نیستید اگر شما با چنین دردسری روبرو شدید در این حالت شما با فشردن علامت بلندگو، تلفظ صحیح آن را بگویید سپس ماشین ترجمه گوگل ترجمه کلمه را به شما نمایش می‌دهد.

 


نظرات (25)

    نظر بدهید